|Tomínovo příběh

Měním zaběhlé pořádky a porušuji status quo. Inspiruji ostatní lidi k tomu, aby převzali plnou odpovědnost za své činy a především za svůj život. Zároveň jim ukazuji možnosti, jak žít udržitelným způsobem a minimalizovat tak dopady na životní prostředí a klimatické změny.

Vyměnil jsem prácivydělávání peněz za smysl života.

|Tomínovo příběh

Jsem “obyčejná” lidská bytost. Přesto se dnes, zatím pouze ve svém volném čase, naplno věnuji tomu, co mě baví, dává mi opravdový smysl a přináší lidem i okolí skutečné hodnoty. Snažím se jednoduše pozitivně měnit svět. Přebírám plnou odpovědnost za své činy a život.

Snažím se žít trvale udržitelným způsobem a minimalizovat tak dopady na životní prostředí a klimatické změny.

Dnes prahnu po informacích ohledně této problematiky, především pak o možnostech, jak to řešit. Čím víc vím, tím víc mě to žene kupředu.

Měním zaběhlé pořádky a porušuji status quo.

Zároveň se snažím realizovat svou ohromně silnou touhu být nezávislý na místě a čase. Absolutní svoboda. Svoboda, jak po stránce finanční, tak časové. Řídit si život podle toho, kde zrovna chci být, dělat co chci a být s kým chci. Být sám sobě pánem a nemuset se kohokoliv na cokoliv DOVOLOVAT. Přestat jednou pro vždy vyměňovat svůj čas za peníze!

 • Zodpovědný Cestovatel & dobrodruh
 • Kytkožrout aneb vegan
 • Minimalista aneb méně mít, více žít
 • Ekologický aktivista
 • Nadšenec do sdílené & environmentální ekonomiky
 • Horolezec "zelenáč" tělem i duší

Mým posláním je inspirovat podobně smýšlející blázny, jak žít taky trochu naruby.

|Rád bych postupem času vyměnil práci a vydělávání peněz za smysl života.

 • Žít díky tomu takový život, ze kterého si nemusím brát dovolenou.

Ale… To, kde dnes jsem, jak můžu přetvářet svět k lepšímu a postupně žít život podle svých nejniternějších přání, jsem ještě před pár lety považoval za absolutní utopii. Natož inspirovat ostatní aby se vydali na podobnou cestu.

Kdyby mi v minulosti někdo nastínil, kam se dostanu, mile by mě rozesmál. Dříve jsem nevěřil, že je možné skloubit environmentální, trvale udržitelný a životaschopný projekt s motivací a osobním rozvojem.

Jenže...

 • „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.” Paul Coelho

Jak už tomu mnohdy bývá, předcházelo tomu obrovské množství pádů a osobních selhání. Nikdy jsem ale nezůstal ležet na zemi. Pokaždé jsem se po čase oklepal, zvedl a hledal jinou cestu. Mnohokrát jsem na vlastní kůži okusil, že ode dna se nejlépe odráží.

 • „Upadni sedmkrát, vstaň osmkrát.“ Čínské přísloví

Opakovaně neuspět je lepší, než zůstat na místě, nic neriskovat a říkat si co kdyby. I pády na zem jsou kroky kupředu. Získáš cenné zkušenosti. Vždy tě to něco naučí a jsi o krok blíž ke svému cíli.

Nemožné se to stane až ve chvíli, kdy tomu sám uvěříš a vzdáš se. Dlouho jsem hledal výmluvy, dnes hledám cesty. Ať už zvolíš jakoukoliv cestu, s jistotou bude trnitá a narazíš po ní na překážky a slepé uličky. Je ale už jen na tobě, jak se k tomu postavíš.

 • "Lépe kráčet peklem, než jít k čertu."

Dnes děkuji svému minulému já za to, že se rozhodlo nevzdat se. Důvěřovat sobě samému a vědomě se rozhodnout, že vše záleží pouze na mě.

|Svět je obrovský lunapark, můžeš jít na jakoukoliv atrakci kterou si umaneš.

Klíče ke každé jedné atrakci, máš ve své hlavě. Na tobě je dokonce i to, jestli zážitek bude negativní nebo pozitivní. Je v tom naprostá svoboda, ale zároveň ohromná zodpovědnost. Věř ale, že to za to stojí.

Někdy v letech 2014 - 2015, jsem se začal zajímat a aktivně věnovat tématice ohledně ekologieživotního prostředí a klimatických změn.

Když jsem následně narazil na nějaký článek, příspěvek, video, film, nebo cokoliv jiného s touto tématikou, pociťoval jsem spoustu pocitů. Především naštvanost na lidskou rasu jako celek. Ohromnou frustraci, spojenou s tím, že nevím, jak s tím naložit dál a co s tím já jakožto obyčejný smrtelník, kapka v moři, asi tak můžu udělat. 

Zároveň ale ohromnou a neúprosnou touhu, s tím něco dělat. Dokonce svazující strach jít s kůží na trh. Bál jsem se totiž, že budu jediný blázen široko daleko, kterého to zajímá. Jak mě asi přijme mé okolí a přijme mě vůbec?

Byl jsem naštvaný na sebe a naši společnost, jak je možné, že v 21. století, se stále ještě dějí naprosto nepochopitelné události. Téměř vždy, jsem po vstřebání těchto informací, zůstal paralyzovaný a nedokázal myslet na nic jiného.

Jak jsem mohl být tak zaslepený a nevšimnout si, že je něco špatně. Podobně jako kůň s klapkami na očích. Máme to přímo před očima, ale přesto to nevidíme, nebo, a to je ještě horší, vidět snad ani nechceme.

Jako lidstvo, se k matce přírodě chováme podobně, jako se rakovina chová k tělu svého hostitele. Neuvědomujeme si, že tím, jak negativně působíme na planetu, zároveň stejně negativně působíme i na sebe samé. Považujeme se za nejvyspělejší bytosti na planetě, ale chováme se jako ty nejzaostalejší. Spíše než homo sapiens sapiens aneb člověk moudrý, připomínáme homo stupidus pitomus.

 • Kam až to necháme zajít?!
 • Co tu po nás k sakru zůstane?!
 • Co si o nás budou říkat naše děti?!
 • To jsme se vážně od dob dinosaurů nic nenaučili?!

|Nechci to tak nechat a nečinně tomu přihlížet!

Negativita a rozhořčení, ještě nikdy nepřinesly pozitivní výsledky. Je lepší směřovat svou pozornost na pozitivní změny, než na negativní události. Můžete se ale něčím negativním inspirovat a přetvořit to v pozitivum.

Můžete být součástí problému, nebo soucástí změny. Jste buďto oběť, nebo tvůrce a zůstává na každém z nás, kterou cestu si zvolíme, vždycky bylo, je a bude.

 • “Nikdy nepůjdu na pochod proti válce. Až uspořádáte pochod za mír, pak mě pozvěte.” Matka Tereza

Matka Tereza v tom měla naprosto jasno, chápala tu moc. Nesoustřeďme svou pozornost a energii na to, co nechceme. Pouze tím přiléváme olej do ohně. Pokud tě něco štve, máš na výběr, buďto to přijmiodejdi nebo to změň. Za sebe beru všema deseti změnu. Bylo tedy nevyhnutelné, podívat se tomu pořádně na zub a začít konat, dost bylo řečí.

 • “Dříve nebo později si uvědomíš, že je rozdíl mezi tím vědět o cestě… a jít onou cestou.”

|Začal jsem s pozitivně naladěným odhodláním udělat pro změnu vše, co je v mých silách.

Třídění odpadu je fajn, ale problém to neřeší, spíše jen oddaluje. Věděl jsem, že musím jít do hloubky, skutečně do hloubky. První, co mě tenkrát napadlo a zároveň jediné, co jsem v té době znal, bylo Greenpeace.

Přihlásil se k odběru novinek, začal sledovat a podporovat projekty, které se mnou vnitřně ladí. Podepisování petic, sdílení článků a občasná finanční podpora.

Nedávno jsem obdržel děkovný telefonát, že je tomu již pět let, co trvalým příkazem Greenpeace podporuji. Takové zprávy, mě vždy neuvěřitelně namotivují a ženou vpřed. Je to jako by Vám někdo "zdarma" natankoval plnou nádrž, přihodil pár kanystrů do kufru a s úsměvem popřál šťastnou cestu. Cítíte se nepřemožitelný.

Následovala finanční či jinak aktivní podpora projektů jako jsou například: Člověk v tísni, UNICEF, Obránci zvířat a dalších neziskových či ziskových projektů.

S časem moje angažovanost neustále rostla a nabírala na obrátkách. Ruku v ruce s tím, rostly zkušenosti, informovanost, přehled, nové příležitosti a možnosti kudy směřovat svou energii, odhodlanost a nadšení pro věc.

V minulosti jsem se věnoval mnoha projektům a podnikatelským příležitostem. Vždy to ale ztroskotalo, neviděl jsem v tom přidanou hodnotu. Neumím cokoliv dělat jen tak, pro nic za nic, ve všem hledám smysl a naplnění.

|Peníze pro mě nejsou number one...

Takže i když jsem stál u sebelepšího podnikatelského záměru, nedopadlo to, byla to téměř vždy “jen” cesta, jak zbohatnout. Peníze jsou pro mě důležité, nechci je ale získávat a dál s nimi nakládat bezmyšlenkovitě.

Bohatství bez smysluplné podstaty podle mě není pravé bohatství. Kolik dnes po světě chodí lidí, kteří jsou takzvaně “nechutně” bohatí, ale jsou nešťastní? Bez toho, aniž abyste z toho měli radost a dělali to s vnitřním zápalem, to dlouho nevydržíte.

 • „Jediný způsob, jak dělat dobře svojí práci, je milovat to, co děláš.” Steve Jobs

Za poslední roky, se povedlo realizovat mnohé. 
V kostce to nejpodstatnější:

 • Jednání se starostou města, ohledně omezení používání jednorázových plastů ve městě.
 • Aktivní tlak na korporace a společnosti, taktéž ohledně omezení používání jednorázových plastů.
 • Organizování několika promítání filmu: A Plastic Ocean.
 • Zorganizování sbírky na podporu informovanosti veřejnosti ohledně změn životního prostředí.
 • Aktivní podpora, financování a investování do projektu na výsadbu stromů, obnovu a omezení kácení deštných pralesů.
 • Investování do environmentálních projektů. Po mnohaletém hledání, se mi podařilo najít environmentální a zároveň ziskové projekty, z kterých těží nejenom planeta, ale můžeš i ty.
 • Radikální omezení používání plastů.
 • Přechod na ekologickou drogerii, kosmetiku a další produkty.
 • Snižování uhlíkové stopy.
 • V únoru roku 2017 se ze mě stal kytkožrout aneb vegan.

 • Dnes už i autor enviro eBooků.

 • Naučil jsem se zodpovědnému cestování – Tady mimochodem, vidím obrovské možnosti.
 • Na pořadu dne je i nový projekt, na kterém v současné době "vyšívám"
 • A mnoho dalšího

|I ty můžeš žít život podle svých nejdivočejších představ a snů.

Uchop pevně otěže svého života a vydej se na cestu. Nemusíš hned měnit celý svět. Stačí prozatím začít u sebe. Směr, kterým se vydáš a kudy budeš směřovat svůj záměr, je pouze na tobě. Není to těžké, když jsem to zvládl já, zvládneš to i ty.

To že se změníš a začneš žít podle svého, ještě neznamená, že už nemůžete dělat nic jako dřív a že nezůstane kámen na kameni.

Já i přesto že se věnuji environmentálním projektům, žiju naplno a nenechávám se tím zahltit. Jsem neustále někde na cestách nebo visím někde na skále (na laně samozřejmě). Nejvíce nápadů mi přichází právě když jsem na cestách. Snažím se ale cestovat nejzodpovědněji jak dovedu.

Většina projektů, stejně jako tento BLOG, vzniklo mimo moji rodnou hroudu.

 • Jde spíš o to, přestat konat bezmyšlenkovitě a nezodpovědně.

Pokud to riskneš a půjdeš do toho na plno a s vášní, po čase zjistíš, že v tom nejsi sám a ostatní se začnou postupně přidávat a podporovat tě. Málokdy, jestli vůbec, uslyšíš, že to, co děláš je zbytečnost a plýtvání drahocenným časem. Naopak. Budeš opravdu překvapený, jaké podpory a ovací se ti dostane. 

Jasně, najdou se i odpůrci, kteří tě budou kritizovat, to k tomu jednoduše patří, ale ty tě budou kritizovat i když nebudeš dělat nic. Takže je to vlastně jedno. 

Jak ses již dočetl… Mým posláním je inspirovat ostatní k tomu, aby převzali plnou odpovědnost za své činy a život. Zároveň jim ukazuji možnosti, jak žít trvale udržitelným způsobem a minimalizovat tak dopady na životní prostředí a klimatické změny.

 • “Mohu ti jen ukázat dveře, projít jimi už musíš sám.” Morpheus

Rozhodl jsem se, nenechat si vše pouze pro sebe. Chci to poslat dál a násobit tak hybnou sílu.

Nemusíš se tak pachtit a hledat cestu, kterou před tebou již někdo prošlapal. Po těch X letech, mám spoustu zkušenostní a otestovaných možností, jak na to.

Mimo hromady konkrétních enviro kroků, se můžeš těšit na hromadu dalších tipů. 

 • Jak díky změnám, můžeš ušetřit tisíce ze své peněženky.
 • Jak na zodpovědné cestování.
 • Zabrousíme na minimalismus a sdílenou environmentální ekonomiku.
 • Omrkneme možnosti, jak lze "zeleně" vydělávat zajímavé peníze.
 • Nebo jak rovnou realizovat vlastní environmentální projekt či nápad.
 • Jak vydělané finance smysluplně investovat a nechat je makat za tebe.

 

“Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.” Mahátma Gándhí

Matka příroda se dívá.

AmenPlaneta.